3 lata Bayan Brothers

 

 

Wszystko zaczęło się w Szkole Muzycznej, gdzie do kwartetu PSM II st. w Gnieźnie doszedł Mateusz Doniec.

Po kilku tygodniach gry zespół opuścił Roman. Kwartet zamienił się w Trio, które dobrze zaprezentowało się m.in. na Słupeckich Spotkaniach Muzycznych w 2007 roku.

Niestety Trio również nie przetrwało długo, gdyż swych kolegów opuściła Paulina. Łukasz i Mateusz postanowili jednak nie przerywać współpracy i w popołudniowy wieczór, 1 grudnia 2007 roku założyli duo akordeonowe. Pierwotnie nazwali zespół Favori Duo, lecz po czasie nazwa została zmieniona na obecną, czyli Bayan Brothers.

 

 

 

„Chcieliśmy, aby nazwa naszego zespołu bardziej kojarzyła się z instrumentem, na którym gramy. Bayan to w języku rosyjskim akordeon, a Brothers symbolizuje naszą przyjaźń i nasz stosunek do siebie, choć na szczęście braćmi nie jesteśmy”.

Pierwszy koncert Bayan Brothers odbył się w Domu Kultury w Mieścisku i został nagrodzony gromkimi brawami. Parę dni później muzycy wystąpili w Gimnazjum w Mieścisku na zakończeniu edukacji gimnazjalnej Mateusza.


Po raz pierwszy w Szkole Muzycznej w Gnieźnie muzycy zaprezentowali się w 2008 roku podczas Koncertu dla Przyjaciół. W 2008 roku przyszły też pierwsze sukcesy zespołu – zostali laureatami na Makroregionalnym Konkursie Akordeonowym w Słupcy oraz zajęli 1 miejsce podczas Przeglądu Dorobku Kulturalnego w Mieścisku.

Pierwszym miejscem, gdzie akordeoniści regularnie koncertowali była Cukiernia Królewska w Gnieźnie. Przy ul. Dąbrówki muzycy przynajmniej raz w miesiącu gościli podczas Piątkowych Wieczorków Muzycznych.

 

 

Bayan Brothers często koncertowali również w Wągrowcu, gdzie gościli podczas dwóch edycji Zakończenia Lata na Pałukach (2008, 2009) oraz podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2009 roku.

 

Pod koniec 2009 roku ruszyła również pierwsza strona internetowa Bayan Brothers. Była opublikowana do listopada 2010 roku.


Przełomowym momentem w karierze „Akordeonowych Braci” był udział w programie „Mam Talent”. Podczas kwietniowych precastingów przekonali do siebie producentów, w czerwcu na castingu w Poznaniu zachwycili jurorów i publiczność. Przegrali w bezpośrednim pojedynku z późniejszym zwycięzcą, Marcinem Wyrostkiem, dopiero w ćwierćfinale.


Po emisji programu na antenie TVN w październiku 2009 roku muzycy zostali zaproszeni do programu porannego „Dzień Dobry TVN”. Spełniło się również ich największe marzenie – zadebiutowali na polskiej scenie klubowej.

Po raz pierwszy wystąpili w jednym z największych klubów w województwie mazowieckim – Mega Music Club w Wildze. W ciągu 3 lat kariery gościli też m. in. w SOKOLE w Gnieźnie, PACE w Mieleszynie, INSOMNII w Skarżysku-Kamiennej, VANILLI w Ostrzeszowie, CENTROOM w Gryfowie Śląskim i w RETRO w Będzinie.

 

 

 

 

 

Po występie w programie zespół otrzymał wsparcie od Wójta Gminy Mieścisko Andrzeja Banaszyńskiego. Wójt zakupił akordeon Weltmeister S5 oraz dwa mikrofony Audio-Technika PRO35.

 

 

 

 

W 2010 roku zespół koncertował po całej Polsce: wystąpili na festiwalu Artenalia w Poznaniu, wernisażu Ady Pawlikowskiej w galerii Manhattan w Gdańsku, w Hotelu Sobieskim dla firmy „Nestle”, restauracji KOM w Warszawie. Akordeonistów można było również posłuchać na Śląsku.


„Każdy koncert to nowe doświadczenia, cały czas się uczymy. Cieszy nas to, że widzimy stały postęp. Staramy się cały czas brnąć do przodu i grać jak najlepiej. Nie chcemy jednak zamykać się tylko w jednym stylu. Uczymy się w Szkole Muzycznej II stopnia, niedługo zamierzamy zdawać na studia muzyczne, więc muzyka klasyczna towarzyszy nam na co dzień. Staramy się też jeździć na konkursy akordeonowe, ponieważ to najlepszy sposób na ocenę swych umiejętności”.

 

Bayan Brothers uczestniczyli w konkursach akordeonowych we Wrocławiu, Mławie oraz w Słupcy.

 

 

 

 

 

Aktualnie Mateusz i Łukasz przygotowują się do serii nagrań. Swoje klubowe sety będą nagrywać w klubie SOKÓŁ w Gnieźnie, natomiast utwory muzyki klasycznej i rozrywkowej nagrane zostaną w profesjonalnym studio.


Muzycy zapowiadają, że współpraca i przyjaźń będą trwać dalej. Stawiają sobie wysokie cele i wytrwale będą dążyć do ich osiągnięcia.


„Przez trzy lata nasze życie bardzo się zmieniło. Gdy spotkaliśmy się 1 grudnia 2007 roku chcieliśmy po prostu spędzać wolny czas grając na akordeonie, teraz akordeon to nasz sposób na życie. Jesteśmy ciekawi, co przyniosą kolejne lata…”

© www.bayanbrothers.pl | designed by: LernVid.comand Piotr Kostrzebski